Ogłoszenia duszpasterskie

Informacje z życia parafii oraz ogłoszenia urzędu gminy. Wystawiane są w niedzielę, na nadchodzący tydzień.
Czytaj...

Intencje

Całotygodniowy wykaz Mszy Świętych wraz z przypisanymi intencjami mszalnymi, według dat kalendarzowych.
Czytaj...

Liturgia na dziś

Czytania, Psalmy, Śpiewy oraz Ewangelia obowiązujące w danym dniu roku liturgicznego.
Czytaj...

Msze Święte

Niedziela:
8.00, 10.30, 16.00
Poniedziałek, Środa, Piątek:
17.00
Wtorek, Czwartek, Sobota:
8.00
Święta nieobowiązkowe:
8.00, 17.00

Kancelaria

Czynna:
Zawsze po Mszy Św.

Duszpasterze

Proboszcz:
ks. Jacek Moroń
Apostolat Margaretka
"Powiedzcie moim drogim kapłanom,
moim drogim synom,
że muszą mocniej wierzyć!
Muszą chronić wiarę Kościoła!"

"Powiedzcie moim drogim kapłanom,
aby modlili się na różańcu!
Aby każdego dnia modlili się na różańcu!"

Maryja Królowa Pokoju
w objawieniu o. Jozo Zovko

Istota

Istotą Apostolatu MARGARETKA jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju.
W objawieniu o. Jozo Zovko, byłego proboszcza parafii w Medziugorju (Bośnia i Hercegowina), Matka Boża płakała z powodu kapłanów. Wielu z nich zdradziło swoje powołanie, innym zabrakło pokory pełnej podziwu i dziękczynienia w tej najbardziej zaszczytnej i odpowiedzialnej służbie w Kościele.

Matka Boża bardzo pragnie, aby wszyscy wierni gorąco kochali i wspierali swych kapłanów. Bez wiernych i roztropnych kapłanów Kościół nie wie dokąd iść, brakuje mu nadprzyrodzonych źródeł uświęcenia (słowa Bożego, Eucharystii, odpuszczenia grzechów, uzdrowienia, wyzwolenia spod władzy szatana), a wierni są jak latorośle oddzielone od winnego krzewu.

Dlatego Matka Boża pragnie, aby każdy kapłan ponownie znalazł właściwe mu miejsce w twoim sercu, w twojej modlitwie, w twojej rodzinie, i uzyskał potrzebną mu duchową ochronę i materialne wsparcie.

Historia

Nazwa pochodzi od imienia Margaret O'Donnell z Kanady, która w wieku 13 lat (1951 r.), zaraziła się choroba Heine-Medina. Zawieziono ją do szpitala w Ottawie, potem do Montrealu, jednak po 3 miesiącach leczenia wróciła do domu całkowicie sparaliżowana, mogąc poruszać jedynie głową. Margaret potraktowała swoją dolę jako swoiste powołanie, tak jak dla innych małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne. Swój ból i cierpienie poświęciła Bogu wraz z modlitwami za parafię, proboszcza, Kapłanów i we wszystkich intencjach, które Jej powierzano. Margaret zmarła w Wielki Piątek, w wieku 40 lat, po 27 latach życia w bezruchu, cierpienia i modlitwy.

Ruch MARGARETEK 1 sierpnia 1981r. w Aylmer, Quebec w Kanadzie założyła pani prof. Louise Ward, która znała osobiście Margaret O'Donnell. Zainspirowana życiem i modlitwą Margaret, nazwała ruch jej imieniem. Imię to z francuskiego marguerite, oznacza polny kwiatek w Polsce nazywany margerytką.

Symbolem Apostolatu MARGARETKA stał się ten mały biały kwiatek, który oznacza poświęcenie, prostotę i jedność. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie wieczystej modlitwy, każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana.

Członkostwo

Grupę osób modlących się margaretkę mogą tworzyć rodziny, lecz może to być 7 pojedynczych osób. Ważne jest to, aby w każdy dzień tygodnia ktoś się modlił.

W centrum kwiatu o siedmiu płatkach (symbolizujących siedem dni tygodnia) wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy. Każda osoba (lub rodzina) w jednym określonym dniu tygodnia modli się za konkretnego kapłana.

Osoba modląca się przyjmuje na siebie obowiązek dobrowolnie wybranej przez Grupę modlitwy za konkretnego kapłana w wyznaczonym dla niej jednym dniu tygodnia. Podstawowe proponowane modlitwy to, modlitwa za kapłanów i koronka medziugorska lub koronka do Miłosierdzia Bożego.

Grupa składa dożywotnie przyrzeczenie modlitwy, posługując się formułą:

Boże w Trójcy jedyny i Maryjo, Królowo Pokoju,
w ramach Apostolatu MARGARETKA przyrzekam dożywotnią modlitwę za ks. ..............(imię i nazwisko).
Moje przyrzeczenie zanurzam w chwalebnym Krzyżu Chrystusa i Niepokalanym Sercu Maryi.
Amen.

  • Jeśli ktoś umiera wcześniej niż kapłan to istnieje możliwość zastąpienia tej osoby inną. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to osoba składająca przyrzeczenie zabiera ze sobą obowiązek modlitwy wstawienniczej także po śmierci (w niebie lub w czyśćcu - na zasadzie świętych obcowania).
  • Gdyby kapłan umarł wcześniej, to nie przestajemy się za niego modlić. Wierzymy, że Bóg w swym miłosierdziu wykorzysta każdą modlitwę zanoszoną za kapłanów i pozwoli uczestniczyć w wymianie duchowych dóbr pomiędzy modlącym się a jego kapłanem.
Najważniejsza sprawą jest, aby przyrzeczenie zostało złożone w całkowitej wolności serca i ufności w Bogu, który nie odmawia niezbędnej pomocy dla dochowania wierności złożonemu przyrzeczeniu.
 
Parafia Narodzenia NMP

ul. Bławatkowa 31
44-321 Marklowice(Chałupki)
Tel.: (32) 454 31 70
chalupki@katowicka.pl